- Komerční sdělení -spot_img

Obchodování s padělanými a nelegálními léčivy je stále větší globální výzvou, do které je zapojeno mnoho zločineckých organizací a obrovské množství peněz. Vědci však našli způsob testování a sledování nelegálních, padělaných léků. Pomůže jaderná analýza.
Falešné léky jsou pro zločince atraktivní. Na jeden straně jsou vysoké ziskové marže, na straně druhé relativně nízké rizika z hlediska právních následků. Je také docela snadné oklamat spotřebitele, aby věřili, že nelegální výrobky jsou originální, nebo je přesvědčit, že kupují cenově dostupnou a efektivní „alternativu“.

Očekává se, že situace se nezlepší. Interpol už zaznamenal nárůst falešných zdravotnických výrobků souvisejících s propuknutím COVID-19. V březnu 2020 byly zajištěny padělané ochranné masky, nestandardní dezinfekční prostředky na ruce a nepovolené antivirové farmaceutické výrobky v hodnotě 14 milionů dolarů. Zatkli 121 lidí a více než 2500 webových stránek bylo odpojených.

Ze zdravotního hlediska je hlavním problémem nelegálních léků to, že jsou potenciálně velmi škodlivé. Předchozí zkušenosti s chemickou analýzou těchto výrobků ukázaly, že to, co se uvádí na štítku, je zřídka to, co ve skutečnosti výrobek obsahuje. Nelegální léky často obsahují nesprávné množství účinné látky. A nelegální složky, které obsahují, mohou vést k vážným zdravotním problémům. Zjistilo se, že některé falešné léky obsahují rtuť, arsen, jed na krysy a cement.

Když se zabavují nelegální léky, je třeba je otestovat a vydat rychlé včasné varování vždy, když existuje vážné nebezpečí ohrožení veřejného zdraví. To však není jediná priorita. Způsob testování musí dokázat shromáždit informace o výrobním a dodavatelském řetězci produktu. To je nezbytné pro orgány činné v trestním řízení na celém světě, pro zpravodajské služby, vyšetřování a stíhání.

- A word from our sposor -

spot_img

Zdraví je základní právo: Vědci našli způsob, jak omezit obchodování s léky na černém trhu