- Komerční sdělení -spot_img

Resort hospodářství připravuje plán, který povede k plošnému snížení cen elektřiny pro podnikatele v následujících třech letech. Informoval o tom tiskový odbor Ministerstva hospodářství (MH) SR. Podle nejnovějšího plánu by tak měla elektřina zlevnit nejen letos, ale následně iv letech 2022 a 2023.
„Vyslechli jsme dlouholeté výzvy našich podnikatelů a chystáme reformu cen elektřiny. V rámci regionu V4 museli za elektřinu platit nejvíce, což do značné míry brzdilo jejich konkurenceschopnost ve srovnání s podnikateli ze sousedních států,“ vysvětlil ministr hospodářství SR Richard Sulík (SaS).

Prvním krokem k zastabilizovaniu cen bylo nedávné vyrovnání historického dluhu za rok 2018. Druhým krokem bude reformu části ceny elektřiny sestávající z podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE). V roce 2023 skončí současně dotování výroby energie z hnědého uhlí, což bude mít přímý vliv na snížení tarify za provozování systému (TPS), a tedy i cen elektřiny.
Připravovaná cenová reforma z dílny ministerstva hospodářství bude spočívat ve snížení finančního tlaku na TPS. Jelikož OZE mají zákonem garantované vyplácení podpory na 15 let, bude předložen návrh na jejich dodatečné prodloužení, a to tak, aby se finanční zátěž ve výši 3,3 miliardy eur rozložila v čase a vytvořily se podmínky pro férovější a nižší ceny elektřiny.

Právě přetrvávající enormní finanční dotace pro OZE, které byly přijaty předchozími vládami, jsou podle ministra hospodářství jedním z hlavních důvodů dosavadních vysokých cen za elektřinu. „Tyto dotace se v konečném důsledku přenesli na ramena všechny odběratele elektřiny, respektive do jejich účtů,“ připomněl Sulík.
Takto vyplaceny dotace byly podle něj následně uměle a neprofesionální řízené ze strany bývalého vedení Úřadu pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO). „Výsledkem je finančně neudržitelný systém, který generuje stále nové a nové dluhy a neúměrně finančně zatěžuje odběratelů elektřiny,“ uzavřel šéf resortu hospodářství.

- A word from our sposor -

spot_img

MH SR připravuje plošné snížení cen elektřiny pro podnikatele